KURU BAKLİYATLARI ISLATMAK NASIL OLMALI FİTATI LAKTİK ASİTLERLE PARÇALAMAK !

KURU BAKLİYATLARI ISLATMAK NASIL OLMALI FİTATI LAKTİK ASİTLERLE PARÇALAMAK !
29 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 24.748 kez okundu.

Kuru bakliyatların üzerinde fitat denilen bir zırh vardır . Bu zırhı parçalamak için geleneksel olarak suda ıslatma ,bekletme yapılır Genellikle bir gece önceden suya konulur Eğer fitat parçalanmaz ise preoteinlerdeki hiç şeyden yararlanma olmaz. Ne vitaminler ne de minerallerden yararlanım olmadığı gibi mide ve ince bağırsaklarda tam sindirim olamadığı için bakliyatlar çürür ve GAZ oluşur. :

FİTATI PARÇALAMAK İÇİN LAKTİK ASİTLERDEN YARARLANMAK : Fitatı en etkin parçalayacak olan ıslatma suyuna yoğurt ,probiotik veya kombiotik yoğurt suyu veyahut kefir suyu katmaktır. Bu sularda laktik asit vardır Islatma suyuna katılacak 4-5 kaşık laktik asit içeren su ile bakliyatlar 24 ila 48 saat bekletilirse fitat parçalanır . Sindirim çok kolay olur ,çürüme olmaz ,gaz oluşmaz. Emilimde hiç bir sorun yaşanmaz. Bakliyatlardaki tüm proteinlerden ,vitaminlerden ve minerallerden tam yararlanım olur. :

 

PEYNİR ALTI SUYUNDA LAKTİK ASİT VARMI ? : Eğer peynir yapımında ,mayalama sıcaklığı aşamasında yoğurtta katılmış ise ,laktik asitler gelişebilir. Ama sadece şirden veya mikrobiyal maya katılarak yapılan peynirde laktik asitler oluşmaz. Bu peynir altı suyunda şirden peynir mayasından gecebilecek kimozin ve pepsin enzimleri olur o kadar. .

PROBİOTİK MAYA KATMAK DOĞRU MU? : Islatma suyuna doğrudan probiotik maya katılırsa laktik asitler oluşurmu ? : Oluşmaz. . Suda bakteriler aktifleşmez ve çalışmaz:. Suda bakterilerin fermentasyonu başlatacağı karbonhidrat bulunmamaktadır: : Mayadaki bakterilerin aktifleşmesi ve çalışması için fermentasyon gerekir. Bu ıslatma işlemi bir fermentasyon değildir. Tanımları yanlış kullanmamak gerekiyor. : Tek amaç laktik asitler ile fitatı parçalamak : Fermantasyon olması için bakterilerin uygun ısılarda uygun besiyerler ile aktifleşip çalışmaları gerekir. Bunun sonucunda fermentasyon olur ve fermente gıda oluşur. : Islatma işlemine ,laktik asitleri katarak fitatı parçalamak yapılacak işleme bir nevi ön fermantasyon işlemide denilebilir ,ama tam feremntasyon demek yanlış olacaktır :

: Bu anlamda yanlış tanımlamalara bir nokta koymak gerekiyor

Etiketler:

KURU BAKLİYATLARI ISLATMAK NASIL OLMALI FİTATI LAKTİK ASİTLERLE PARÇALAMAK ! Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Nuray Söğütlügil dedi ki:

    Teşekkürler bilgiler icin.Bu ıslatma suyunu pisirirken kullanacak miyiz?Dokecek miyiz?

Sayfa başına git