ERİTME TUZLARI ERİTME PEYNİRLER.

ERİTME TUZLARI ERİTME PEYNİRLER.
17 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 13.230 kez okundu.

.. Duydunuz mu hiç ? Bir sürü tuz adı duydunuz ama bunu bilen çok azdır. Tuz olgusunu anlıyorsunuz ,ama eritme ne demek ? Neyi eritiyor bu tuz ? Tuz mu acaba ? .. ERİTME PEYNİR İşte bunu duymuşsunuzdur ! Eritme peynir ;eriyince yumuşak ve krema gibi olur . Sürme peynirler ,krem peynirler ,taze kaşarlar,pizza kaşaraları,üçgen peynirler gibi ürünlerde kullanılır Eritme tuzu içeriği ; Polifosfat, orto-fosfat,fosfonat,fosforik asit ve sitrat’tır. Yani kimyasallardır. .. HAŞLAMA PEYNİRLER Peynirin her yerinde aynı tat ve aroma ,her yerinde aynı yapı oluşsun diye peyniri sıcak su ile haşlayarak pelte haline getirme ve yoğurma temel işlemdir. Bu yoğurma işlemi fiziksel olarak peynirin suyunu süzmesi ile yapı büzülür ve küçülür.Ortaya çok güzel aromaları olan peynirler çıkar. Bunun en iyi örneği eski kaşar peyniri,gravyer peynirleridir. .. Oysaki eritme tuzları ile peynir eriyerek esnek bir yapıya kavuşacaktır. Hacim aynı kalacaktır. Suyuda tutacak ,salmayacaktır.Kayıp olmayacaktır. Peynir yapısını daha homojen yapması için tercih edilir iken her şeyi karıştırarak homojen bir yapı oluşturması bir fırsatta doğurmuştur. Nedir bu fırsat ..? ..

İADE PEYNİRLER İade peynirler ne olacak diye düşünmek ortadan kalkıveriyor. Ne kadar farklı yapılarda da olsa iade peynirler karıştırılarak eritme peynirler yapılabiliyor. Denetimsizlik ve kontrolsüzlük ortamlarında bu işlemlerin sınırı yok.. Bozulan peynirlerinde kurtarılacağı bir avantajdır peynir üreticileri için. Tost kaşarları genellikle eritme peynirlerden yapılır. Çok hızlı erimesi tostçuların özel tercihi olduğu için eritme tuzu miktarlarıda arttırılır. Pizzacılar ve pidecilerde çok hızlı servis avantajını böyle kullanmak isterler. Eritme tuzlarının kullanılması ortaya çok büyük bir pazar çıkarmıştır. Ekmek üzeri sürülmesi cazip hale getirilir. Hele sıcak ortamlarda da bekleyen ama erimeyen üçgen peynirlere ne demeli. İçinde peynir olmadığı halde,eritme tuzları,yağlar ve aromalar ile peynir yediğinizi düşünün yeter. .. KİMYASALLAR Kimyasalların sınırı yok ;peynir olmadan size peynir tadı verirler,peyniri düşündürürler. Siz yeterki hayal edin. Hayallerinizi süslerler. ….. Bu kimyasalların hep bildiğimiz gibi besleyici bir yönleri yoktur. Gıdaları başka bir yapılara dönüştürürler. Uzun raf ömrü sağlarlar. Her yerde kullanım avantajı yaratırlar Pratik ,kolay ve hızlı yemek olgusunu desteklerler … Sağlık açısından yararlılık dışında bayağı işe yararlar. Peki zararları …? Vücuttan atılamayan kimyasallar toksik olarak birikirler. Nelere yol açacağını tahmin edemezsiniz. Bağışıklık sisteminizin tanıyamadığı ve sindirilemeyen ,emilim yapılamayan ve özümsenemeyen maddeler..

İşte sizi sağlığınızdan eden bunlar.. Kararı siz verin Anlık zevkler mi ? Sağlığınız mı? .. MUMYA Bunları kimse konuşmaz ise, sağlığımız daha çok tehlikeye girecek.. Ölünce bedenlerimiz bile çürümeyecek . Mumyalanmış olarak uzun yıllar kalabiliriz !…

 

Haydar YILMAZ
Araştırmacı Yazar

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git